Port.forumgreek.com
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ο SQL Server έχει μια δυσκολία με μοναδικά κλειδιά.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω

Peterkumar
Peterkumar
Αριθμός μηνυμάτων : 9
Πόντοι : 17
Ημερομηνία εγγραφής : 11/07/2022
Τόπος : India

ΔημοσίευσηPeterkumar Δευ Νοε 07, 2022 12:40 pm

Στον SQL Server, είμαι μπερδεμένος από τη διάκριση μεταξύ μοναδικού κλειδιού και πρωτεύοντος κλειδιού, καθώς και περιορισμού μοναδικού κλειδιού και περιορισμού κύριου κλειδιού.

Είναι δυνατόν να ορίσω περισσότερα από ένα πρωτεύοντα κλειδιά στον πίνακά μου;

Και πάλι, δεν είμαι σίγουρος πώς να δημιουργήσω ένα [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] στο τραπέζι μου ή σε τι είναι χρήσιμο. Δεύτερον, ανακάλυψα αυτό το απόσπασμα στο διαδίκτυο.

Αυτό σημαίνει ότι όταν καθιερώνω ένα κύριο κλειδί, θα ορίζει αμέσως το μοναδικό κλειδί σε αυτό, επιτρέποντάς μου να εισάγω μόνο μία τιμή null;

__________________
Hi, I am Peter and I am currently learning programming languages. I found this forum in hopes of learning something valuable in programming.

Αρέσει στον χρήστη Port Admin

Stanley
Αριθμός μηνυμάτων : 3
Πόντοι : 7
Ημερομηνία εγγραφής : 10/07/2023

ΔημοσίευσηStanley Δευ Αυγ 21, 2023 12:24 pm

A primary key is a column or a combination of columns that uniquely identifies each row in a table. A unique key is also a column or a combination of columns that uniquely identifies each row in a table, but it can allow duplicate values.
The main difference between a primary key and a unique key is that a primary key cannot have NULL values, while a unique key can have NULL values.
It is not possible to define more than one primary key in a table. However, you can define multiple unique keys in a table.
To create a unique key on a table, you can use the UNIQUE constraint. For example, the following statement creates a unique key on the CustomerID column in the Customers table:



Κώδικας:
ALTER TABLE Customers
ADD UNIQUE (CustomerID);



The quote you found online is correct. When you create a primary key, it automatically creates a unique key on the same column. This means that you cannot have duplicate values in the primary key column, and you can only have one NULL value in the primary key column.

Αρέσει στον χρήστη Port Admin

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να απαντήσετε

Προκειμένου να απαντήσετε πρέπει να είστε μέλος.

Δημιουργία Λογαριασμού

Ενταχθείτε στην κοινότητά μας δημιουργώντας έναν λογαριασμό. Είναι πανεύκολο!


Δημιουργία ενός νέου Λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό; Κανένα πρόβλημα, συνδεθείτε εδώ.


Σύνδεση

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης